Liderlere Çağrı

Dayanışma, Mağusa İnisiyatifi, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikasi (KTÖS), Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği, Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS), Halk Sanatları Vakfı (HASDER), DAÜ Akademik Personel Sendikası (DAÜ SEN), Doğu ve Güneydoğulular Kültür Derneği, Barış Derneği, Feminist Atölye(FEMA), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-iş) imzalı açıklamada üçlü görüşme öncesi liderlere çağrıda bulunuldu…

Kıbrıslı Türk toplumu lideri Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum toplumu lideri Nicos Anastasiadis’in, Kıbrıs Sorunu’nun kapsamlı olarak çözülmesine yönelik göstermiş olduğu yapıcı tavrını önemseyen örgütler olarak, New York’ta 25 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirilecek olan Liderler Zirvesi’nin tarihi önemini vurgularız.

Bu görüşmenin ciddiyetinin farkında olan örgütler olarak, 2016 yılında kapsamlı çözüm planının hazırlanması için önemli siyasi kararların alınması gerektiğinin bilincindeyiz. Bu siyasi kararların alınması, siyasi cesareti ve kararlılığı gerektirmektedir.

Kıbrıs’ta kalıcı bir barışın oluşturulabilmesi ve statükonun son bulması için, iki toplum liderini de bazı başlıklarda takınmış oldukları pozisyonları gözden geçirmeye ve çözüm için gerekli olan anlamlı adımları bir an evvel atmaya çağırıyoruz.

Bu bağlamda Kıbrıs Rum tarafına, Kıbrıslı Türkler için SİYASİ EŞİTLİK ve DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIK konusunun, Kıbrıs Türk tarafına da, Kıbrıslı Rumlar için TOPRAK ve MÜLKİYET konusunun önemini hatırlatır, bu konularda al-ver ile birbirlerinin haklarına karşılıklı saygıyı ortaya koyacak adımları, gerekli iradeyi göstererek atmalarını; bunun yanında Garantör ülkelere de, GARANTİ VE GÜVENLİK ile ilgili konularda iki tarafta da yapılacak referandumlarda EVET’in çoğunluğunun sağlanabilmesi için, günün koşullarına uygun esneklik göstermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Garanti, güvenlik, toprak düzenlemesi ve mülkiyet ile ilgili olarak ülkeyi rant kapısı haline getirenlerin gündeme getirdiği kimi hassasiyetlere baktığımızda, bunların altında yatan asıl nedenin statükoyu devam ettirme olduğunu vurguluyor ve Kıbrıs’ta kalıcı barışı ve federal bir çözümü arzulayan örgütler olarak, bu konuların hiçbirinin tabu olarak görülmemesi gerektiğine inanıyoruz.

Liderleri siyasi kararlılıkla, sonuç alıcı biçimde hareket etmeye çağırdığımızı bir kez daha altını çizerek vurguluyoruz. Kıbrıs’ta iki toplumun siyasi eşit olarak yer alacağı Federal Kıbrıs’ın oluşturulması liderlerin de elindedir. İçtenlikle inanıyoruz ki, Kıbrıs’ta barış ve federasyon mümkündür.

İmzacı Örgütler

Dayanışma, Mağusa İnisiyatifi, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikasi (KTÖS), Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği, Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS), Halk Sanatları Vakfı (HASDER), DAÜ Akademik Personel Sendikası (DAÜ SEN), Doğu ve Güneydoğulular Kültür Derneği, Barış Derneği, Feminist Atölye(FEMA), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-iş)

 


Κάλεσμα προς τους ηγέτες: Ήλθε η ώρα να συντελεστούν βήματα που θα φέρουν αποτελέσματα!

Το Κίνημα Αλληλεγγύης, η Πρωτοβουλία Αμμοχώστου, η Συντεχνία Τ/κ δασκάλων (KTÖS), το Τουρκοκυπριακό Επιμελητήριο Καταστηματαρχών και Βιοτεχνών (KTEZO), η Τ/κ Ένωση Καλλιτεχνών και Συγγραφέων, το Κέντρο Νεότητας Αμμοχώστου (MAGEM), η Συντεχνία Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας (HTKS), το Ίδρυμα Λαϊκής Τέχνης (HASDER), η Συντεχνία Ακαδημαϊκού Προσωπικού DAÜ (DAÜ SEN), ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανατολής και Δυτικής Ανατολής, ο Σύνδεσμος Ειρήνης, η Φεμινιστική Οργάνωση (FEMA) και η Ομοσπονδία Επαναστατικών Εργατικών Συνδικάτων (DEV-İŞ), σε ανακοίνωση την οποία συνυπέγραψαν πριν από την τριμερή συνάντηση κάνουν κάλεσμα προς τους ηγέτες:

Ως οργανώσεις οι οποίες θεωρούν σημαντική την εποικοδομητική στάση που επέδειξαν ο ηγέτης της Τουρκοκυπριακής κοινότητας Μουσταφά Ακιντζί και ο ηγέτης της Ελληνοκυπριακής κοινότητας Νίκος Αναστασιάδης στο θέμα της συνολικής λύσης του Κυπριακού προβλήματος, τονίζουμε την ιστορική σημασία της Συνόδου Ηγετών που θα πραγματοποιηθεί στις 25 Σεπτεμβρίου 2016, στην Νέα Υόρκη.

Ως οργανώσεις που αντιλαμβάνονται την σοβαρότητα αυτής της συνάντησης, γνωρίζουμε επίσης ότι είναι αναγκαίο όπως παρθούν σημαντικές πολιτικές αποφάσεις για την προετοιμασία ενός σχεδίου συνολικής λύσης εντός του 2016. Και για να παρθούν οι πολιτικές αυτές αποφάσεις χρειάζεται πολιτικό θάρρος και αποφασιστικότητα.

Για την δημιουργία μιας μόνιμης ειρήνης στην Κύπρο και τον τερματισμό της υφιστάμενης κατάστασης, καλούμε τους ηγέτες των δύο κοινοτήτων να επανεξετάσουν τις θέσεις τους στα κεφάλαια στα οποία έχουν σκαλώσει και να κάνουν τα απαραίτητα βήματα προς μία λύση το συντομότερο.

Σε αυτό το πλαίσιο, θέλουμε να υπενθυμίσουμε στην Ελληνοκυπριακή πλευρά την σημασία που έχουν τα θέματα της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΙΣΟΤΗΤΑΣ και της ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ ΠΡΟΕΔΡΙΑΣ για τους Τουρκοκύπριους και στην Τουρκοκυπριακή πλευρά την σημασία που έχουν τα θέματα του ΕΔΑΦΙΚΟΥ και της ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ για τους Ελληνοκύπριους. Παράλληλα θέλουμε να υπενθυμίσουμε για ακόμα μια φορά ότι είναι αναγκαίο όπως στο παζάρεμα για αυτά τα θέματα

Εξετάζοντας κάποιες ανησυχίες που φέρνουν στην επικαιρότητα όσοι επωφελούνται από την διαιώνιση των θεμάτων των εγγυήσεων, της ασφάλειας, των εδαφικών αναπροσαρμογών και της ιδιοκτησίας, τονίζουμε ότι αυτό που κρύβεται πίσω από αυτές είναι η επιθυμία της συνέχισης της υφιστάμενης κατάστασης και ως οργανώσεις που επιθυμούν την βιώσιμη ειρήνη και μια ομοσπονδιακή λύση στην Κύπρο πιστεύουμε ότι κανένα από αυτά τα θέματα δεν θα πρέπει να θεωρείται ταμπού.

Τονίζουμε για ακόμα μια φορά ότι καλούμε τους ηγέτες να προχωρήσουν με πολιτική αποφασιστικότητα και με αποτελεσματικό τρόπο. Η δημιουργία μιας Ομόσπονδης Κύπρου την οποία θα επικρατεί πολιτική ισότητα μεταξύ των δύο κοινοτήτων είναι στο χέρι και των ηγετών. Πιστεύουμε ακράδαντα ότι η ειρήνη και η ομοσπονδία στην Κύπρο είναι εφικτή.

Υπογράφουσες οργανώσεις:

Το Κίνημα Αλληλεγγύης, η Πρωτοβουλία Αμμοχώστου, η Συντεχνία Τ/κ δασκάλων (KTÖS), το Τουρκοκυπριακό Επιμελητήριο Καταστηματαρχών και Βιοτεχνών (KTEZO), η Τ/κ Ένωση Καλλιτεχνών και Συγγραφέων, το Κέντρο Νεότητας Αμμοχώστου (MAGEM), η Συντεχνία Ελεγκτών Εναέριας Κυκλοφορίας (HTKS), το Ίδρυμα Λαϊκής Τέχνης (HASDER), η Συντεχνία Ακαδημαϊκού Προσωπικού DAÜ (DAÜ SEN), ο Πολιτιστικός Σύλλογος Ανατολής και  Δυτικής Ανατολής, ο Σύνδεσμος Ειρήνης, η Φεμινιστική Οργάνωση (FEMA) και η Ομοσπονδία Επαναστατικών Εργατικών Συνδικάτων (DEV-İŞ)