img_4907Çözüm ve Barış Platformu olarak ülkemizde çözüm ve barış umutlarının arttığı bir dönemde ısrarlı çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu çerçevede platformumuz ilk sokak etkinliğini bilindiği üzere sürece destek veren siyasi partiler ve ekonomik örgütlerin de birlikteliğiyle 18 Kasım 2016 Cuma günü Lefkoşa Dereboyu’nda “Barışın Tam Zamanı” sloganıyla gerçekleştirecektir. Bununla birlikte, adamızın her iki yanından da ayni oranda çözüm taleplerinin yükselmesi ve referandumda her iki toplumdan güçlü birer “evet” çıkması için güneydeki temaslarımızı sıklaştırmış bulunuyoruz. Bu alamda platform temsilcilerimiz dün (Çarşamba) günü hem AKEL ile hem de PEO ile bir toplantı gerçekleştirmiştir. Bu toplantılar

 

İlk olarak AKEL Polit Büro üyesi Yorgos Lukaidis ile gerçekleştirilen görüşmede ülkemizin yeniden birleşmesi için çabalarımızın koordinasyonu üzerinde duruldu. Görüşmede Platform adına söz alan Mertkan Hamit kuzeydeki kamuoyunun hassasiyetleri ve platformun AKEL ile ilişkilerinin önemi üzerinde durarak özellikle çözüm neticesinde toprak düzenlemesi ve basında çıkan nüfus değişimi rakamlarının kuzeyde oluşturulan rahtsızlığı dile getirdi.Polit Büro üyesi Sn. Lukaidis ise son iki günde yaptıkları açıklamalarla toplumlararası görüşmelerdeki son gelinen aşama itibarıyla desteklerini verdiklerini söyledi. Şu anda çok büyük olasılıkla görüşmelerin bir çözüm noktasına varacağının tahmin edildiğini, gelecek olan çözümün onaylanması noktasında AKEL’in üzerine düşeni yapacağını vurgulamıştır.

 

img_2364İkinci görüşme ise PEO sendikası ile gerçekleştirilmiştir. Özellikle Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerin Kıbrıs’ın güneyindeki emek hareketi ile değerlendirilmesi yapıldı ve Genel Sekreter Pambis Kritsis öncülüğündeki heyet ile görüş alış verişinde bulunuldu. Sn. Kritsis ilk sözü alarak PEO’nun tarihsel olarak Kıbrıslı Türklerle birlikte mücadeleler verdiğini söyledi. Platform adına söz alan Okan Dağlı ise yaptığı konuşmada PEO’nun tarihsel olarak Kıbrıslı Türkler açısından mücadele ve duruşu ile öneminin söyleyerek önümüzdeki süreçte eylemle olacak başlangıç sonrasında güçlü mesajlar vermesinin beklentisi içinde olunduğunu da dile getirmiştir.

 

Yapılan değerlendirmeler çerçevesinde PEO sendikası ile Çözüm ve Barış Platformu 21 Kasım Pazartesi günü saat 19.30”da (Güney Kıbrıs saati 18.30) Ara Bölgedeki Çetinkaya Sahasında (Cirit Hisarı) ortak bir etkinlik yapma kararı almıştır. Etkinlik iki toplumdan çözüm güçlerinin ortaklaşması yanında Kıbrıslı Türk, Rum, Maronit, Ermeni ve Latinlerin bir araya gelmesi amacıyla hedeflenmiştir.
 Ayrıca PEO ve Platform, 19 Kasım 2016 
Cumartesi günü saat 11.00’de (Güney Kıbrıs saati 10.00) ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde (Home for Cooperation) Mont Pelerin’de başlayacak zirveye yönelik ortak basın açıklaması da yapacaktır.