IMG_4223Çözüm ve Barış Platformu bugün Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiades ile görüştü. Müzakere sürecinin yaşadığı kriz nedeniyle her iki liderden de görüşme talep eden platform yarın sabah 10.00’da Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile görüşecek. Geçen hafta yaşanılan kriz, yarın liderler arasında önceden belirlenen görüşmenin yapılmaması ile sonuçlandı. 
Bugün sayın Anastasiedes ile yapılan görüşmede söz alan Esra Aygın ve Okan Dağlı;

• Öncelikle bugün gelinen noktadan mutlu olmadığımızı, herhangi bir liderin haklı ya da haksız olarak gösterilmesinin sorunun çözümüne katkı yapmadığını,

• İki liderin iki yıl boyunca sarfettikleri çaba ve son günlere kadar gösterdikleri iyi niyetin tümden boşa çıkması ve bunun iki toplumun fertlerini olumsuz etkilemesiyle karşı karşıya olduğumuzu,

• Bu krizin nedenleri ne olursa olsun aşılamaması durumunda adanın tümünün ve her iki toplumun tümden kaybedebileğinin öngürülerek hareket edilmesini,

• Önümüzdeki dönemde başka sıkıntıların da yaşanabileceğine düşünülerek iki toplumun daha fazla güven bunalımı yaşamaması için mutlaka bu yönde adımlar atılması gerektiğini (liderlerin altında çalışan Teknik Komite örnek gösterilerek, eğitim ve kültür komitelerinin daha aktif ve üretken olmalarının, kapıların açılmasının hızlandırılması, mobil telefonlarla ilgili mecliste gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gibi) vurgulandı.

 

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis ise krize neden olan 67 yıl önceki Plebisit yıldönümünün okullarda anılmasına yönelik meclis kararına kendisinin hemen tepki gösterdiğini ve Kıbrıslı Türklerin hassasiyetini anladığını ifade etti. Kararın ardından Rum Ulusal Konseyini toplayarak Enosis’in reddedildiğini Federal Çözüm lehine konseyde karar ürettiklerini sözlerine ekledi. Hem meclis kararından hoşnutsuzluğunu hem de Ulusal Konseyin Enosis’i dışlayan kararını defalarca kamuoyunda ifade ettiğinin altını çizdi.
Anastasiades ayrıca Kıbrıslı Rumlar arasında defalarca yapılan ve sonuç olarak Federal Kıbrıs ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin seçenek olarak anketlere yansıdığını, hiçbir zaman Enosis’in Kıbrıslı Rumların seçeneği olmadığını hatırlattı.
Krizin aşılması ve görüşme sürecinin tekrar başlaması için elinden gelen katkıyı koymaya devam etmek istediğini de belirtti. Bu yaşanılanların 22 aylık emekle bağdaşmadığını, mutlaka aşılması gerektiğini ve Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’nın da federal çözüme inandığını defalarca vurguladı.


IMG_4224


Solution and Peace Platform visited Greek Cypriot leader Nikos Anastasiades today.

The Platform, which has requested appointments from both leaders because of the crisis in the negotiations process, will be visiting Turkish Cypriot leader Mustafa Akinci tomorrow at 10:00. The crisis that began last week has lead to the cancellation of a scheduled leaders’ meeting tomorrow.

Esra Aygin and Okan Dagli, who spoke on behalf of the Platform during the visit to Anastasiades stated that;
• The current situation is very unfortunate and blaming one another does not contribute to the solution of the problem,
• Two-years worth of efforts and good will are under risk and the sentiment in both communities is turning negative,
• Whatever the reasons of the crisis, unless it is overcome, the ones losing will be the whole island and the two communities,
• Confidence building steps must be taken immediately so that the crisis of confidence between the communities is alleviated (for example, the education committee may be rendered more productive, more crossing points may be opened, necessary legal amendments should be made to allow for the mobile phones interconnectivity)

Greek Cypriot leader Anastasiades reiterated to the Platform that he condemns the parliamentary decision on the 1950 enosis plebiscite and underlined that he understands the sensitivities of the Turkish Cypriots. He stated that he summoned the Greek Cypriot National Council immediately following the decision and the National Council unanimously announced that it rejects Enosis and supports a federal solution. He underlined that he has, a number of times, stated that he is not pleased with the parliamentary decision and reminded the National Council’s decision. Anastasiades added that surveys conducted among the Greek Cypriots demonstrate time and again that people prefer a federal Cyprus or the republic of Cyprus, but never Enosis.

Anastasiades stated that he would do whatever he can to overcome the crisis and to continue the negotiations process. He said that this crisis, which is putting at risk 22 months of hard work, should be overcome. He underlined that he knows that Turkish Cypriot leader Mustafa Akinci sincerely believes in a federal solution.