Uzun bir süredir kopma noktasına gelen müzakerelerin tekrardan başlamasını istiyoruz. Bu konuda bir süredir devam eden ve liderlerden toplumun her bir üyesine kadar yansıma potansiyeli taşıyan gerginlikle karşı karşıyayız. Her iki liderin mevcut suçlama oyunlarını bir tarafa bıkarak, adadaki barış iklimine sürece başladıkları ilk günkü gibi tekrardan katkı koymalarını ve şartsız masaya dönmelerini talep ediyoruz.
Bu arada bozulmaya yüz tutmuş güven ortamının yeniden tesisi için iki liderin anlaşmış oldukları güven artırıcı önlemlerin bu safhada çok daha önem kazandığını ve mazaretsiz bir şekilde uygulanmaları gerektiğini düşünüyoruz.
BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Eide’ye de inisiyitif alması için çağrı yapıyor ve her iki lideri şartsız masaya davet etmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.
Hangi gerekçeyle olursa olsun bu ortamın adada barışa hizmet etmediğini de her iki lidere tekrar hatırlatırken, adamızda geçmişten bugüne toplumları birbirine düşüren tüm anlayışların ve politikaların acılarıyla büyüyen bir nesil olarak bizler, bunların tekrar edilmemesinin tek seçeneğini siyasi eşitlik temelinde kurulacak Federal Kıbrıs’ta gördüğümüzü de vurguluyoruz.
Çağrımız kısa ve nettir. Sayın Mustafa Akıncı ve sayın Nikos Anastasiadis, barış içinde yaşanacak bir ada için bizlerden aldığınız desteğin gereği, sizlerden masaya dönmenizi talep ediyoruz. Yarın değil şimdi!